Možné nevýhody virtuálního světa

Ačkoliv je virtuální realita fenomén, který přitahuje stále více příznivců, stále ještě je to věc, která nemá vychytané všechny mouchy. Kromě toho je každý člověk jiný a virtuální realita na něj může působit jinak než na někoho jiného, což ale nelze žádným způsobem předvídat.

Předtím, než se rozhodnete investovat do brýlí pro VR nebo jiných zařízení, určitě byste měli mít alespoň základní ponětí o tom, co nepříjemného vás může ve virtuálním světě potkat, co vám může celkově zkazit radost z vašeho Nového světa. Ne vždy je totiž všechno tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát a kromě spousty výhod a zajímavých věcí s sebou virtuální realita nese břímě v podobě těchto problémů.

1. Kinetóza

S moderními vymoženostmi jako je rychlý internet, chytré telefony a počítače, se také objevují moderní problémy. Není to tak dávno, co se mluvilo o tom, že rychlé rolování internetovými stránkami u někoho může vyvolat nevolnost. Podobné nepříjemnosti vám ale může přivodit také virtuální realita, která nemusí každému dělat zrovna dobře. Rychle se měnící obraz, rozostřený nedokonalý pohled nabízený některými zařízeními pro virtuální realitu vám totiž může rozhoupat žaludek hůř než třeba takový mořská nemoc nebo špatná jízda v dopravním prostředku.

Pocit na zvracení může doprovázet silná bolest hlavy, pálení očí nebo pocit na omdlení. Problémem je, že pokud na vás virtuální realita takto působí, máte zřejmě po hraní. Ani sebelepším zařízením a vybavením či zdokonalením obrazu totiž takové pocity nevymizí. Jde o to, že ačkoliv před očima vidíme měnící se obraz, znamenající, že se pohybujeme, střední ucho dodává rozporuplnou zprávu, že tomu tak není. Velkým problémem je také to, že nevidíme svoje ruce ani tělo, což při delší setrvání ve virtuálně realitě může být dost velký problém.

2. Kde to jsem?

Časté využívání virtuální reality s sebou může nést také dezorientaci a odcizení skutečnému světu. Jedinec se přestává pořádně orientovat v čase, prostoru a v případě lepších provedení umělé skutečnosti se brzy bude moct stát, že ani nebude vědět, jestli je to virtuální realita nebo skutečnost. VR se dnes promítá do mnoha odvětví a má na ně velký vliv, přičemž s postupem bude lézt do zelí i dalším oborům. Přílišné využívání virtuální reality jako náhrady za nedokonalou skutečnost, je nebezpečné pro jedince i jeho okolí.

Může se stát, že se ve svém vysněném světě „ztratí“, bude se zde cítit bezpečně, bez povinností a nudných věcí jako je práce nebo škola. Což se projeví samozřejmě na jeho povaze i odtažitosti od okolí. Je to sice extrém, ale to neznamená, že k němu nemůže dojít. Nejvíc znát je to přitom v intimní oblasti, jelikož virtuální realita už si našla cestičku i do pornoprůmyslu.

Náš výběr
Gear VR
Gear VR
2 490 Kč
Oculus Rift HD
Oculus Rift HD
16 459 Kč
HTC Vive
HTC Vive
23 990 Kč